Konflikt lukker CPR-projekt hos CSC

CSC må betale millioner efter at man i denne uge måtte opgive at færdiggøre et udviklingsprojekt for CPR.

Artikel top billede

CSC må betale 30 til 35 millioner kroner tilbage til statskassen, efter at CSC efter flere års udvikling denne uge måtte lukke et udviklingsprojekt ned i forbindelse med et nyt CPR-system. Det oplyser CPR, Det Centrale Personregister under Sundheds- og Indenrigsministeriet.

Sagen blev endnu mere speget af, at CSC for tre måneder siden tilsyneladende skød sig selv i foden ved at lockoute 12 udviklere, der arbejdede på CPR-projektet. Eller også var projektet reelt allerede opgivet  allerede dengang.

Det nu nedlukkede projekt var blot én del af en større ordre på en samlet værdi på op mod 100 millioner kroner. Projektet har kørt i tre år og formålet var at gøre CPR-systemet mindre afhængigt af én bestemt platform og mainframes.

”CPR har været tilfredse med CSC’s leverancer gennem tiden, hvilket vores mangeårige samarbejde med CSC vidner om. Det har derfor været trist at konstatere, at udviklingsprojektet ikke er nået i mål. Vi ser nu frem til at åbne et nyt kapitel i samarbejdet med CSC og noterer med tilfredshed, at CSC tilbagebetaler et beløb, som holder CPR skadesfri,” siger kontorchef Carsten Grage fra CPR-registret.

CSC er også ærgelige over, at projektet kuldsejlede.

”Nedlukningen af udviklingsprojektet er beklageligt. CSC har haft et godt og konstruktivt samarbejde med CPR i tæt på 40 år, og vi har undervejs leveret en række projekter med succes. Som en naturlig konsekvens af nedlukningen af udviklingsprojektet vil CSC nu tilbagebetale et beløb svarende til 30-35 millioner til CPR," siger Kai Dahl-Jensen, CSC's Acting Director, Public Vertical Nordic.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S