Største pc-rammekontrakt nogensinde i hus for SKI

Syv kanalspillere er med i ny millionkontrakt for computere, der er på vej ud til de offentlige IT-chefer. Nye EU-regler gør, at aftalen, der afløser tidligere aftaler, indeholder e-auktion og miniudbud. Med en forventet årlig omsætning på 1,2 milliarder kroner er det Staten og Kommunernes Indkøbs (SKI) hidtil største rammekontrakt på området.

Som følge af de nye udbudsregler med e-auktion og miniudbud, der træder i kraft 1. januar 2005, er konkurrencen, idet der åbnes op for at det offentlige kan købe ind til den bedste spotpris, oplyser SKI.

De syv vindere af kontrakten hos SKI er: Apple Computer, Atea, Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP, IBM og TopNordic.

Leverandørerne har vundet udbuddet på at give de økonomisk mest fordelagtige bud - udfra en samlet vurdering af priser og rabatter, tekniske forhold, miljøforhold og sortiment.

SKIs rammekontrakt om computere er den første af slagsen, der fra starten tager de ny EU-udbudsregler i brug, når de får virkning fra årsskiftet.

De nye EU-regler betyder, at konkurrencen skærpes, når de offentlige IT-chefer med afsæt i rammekontrakten har fire måder at købe ind på. Og som noget nyt kan de selv afholde e-auktioner og miniudbud, når de konkrete anskaffelser skal foretages, fx i forbindelse med kommunalreformen.

"Rammekontrakten på computere kan med brugen af de ny EU-regler ses som en firesporet motorvej, der vil skærpe konkurrencen blandt leverandørerne. Derved har det offentlige mulighed for altid at få den bedste spotpris på indkøb af IT-udstyr nu og her, frem for først selv at skulle gå i langvarige EU-udbud. Især miniudbuddet kan med fordel bruges af de store offentlige indkøbere med ønske at effektivisere deres indkøb samtidig med, at de får den bedste pris på markedet", siger administrerende direktør Søren Jakobsen, SKI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job