Artikel top billede

Lenovo overrasker positivt

Pc-producenten Fik et kvartalsunderskud på godt millioner kroner. Men det netop afleverede kvartalsregnskab er alligevel bedre end ventet.

Ifølge Financial Tines, så viser Lenovos nyeste kvartalsregnskab optimistiske takter trods et underskud på godt 80 millioner kroner. I forrige kvartal var underskuddet nemlig på 1,3 milliarder kroner.

Lenovo rapporterer da også om, at selskabet i det seneste kvartal har solgt 1,1 procent flere computere end i samme periode sidste år. Men ikke til de samme priser. For omsætningen faldt med 17,9 procent i forhold til samme periode året før og endte på 18 milliarder kroner.

Kvartalet er det første i Lenovos regnskabs år. Og derfor ser selskabet det som særligt optimistisk.

»Der har ikke været megen tvivl om at dette år ville blive en udfordring for vores industri, men vi er opløftede over, at nogle de nylige tiltag vi har foretaget har hjulpet os til at få vores forretning godt fra start i første kvartal,« udtaler Lenovos bestyrelsesformand Liu Chuanzhi og fortsætter:

»Vores forventninger om global profitabel vækst af vores forretning holder fortsat. Og mens der stadig er et stort stykke arbejde at gøre for at få vores forretning, der hen hvor den skal være, så vil de forandringer vi laver styrke vores muligheder for at gå efter nye markeder, når den globale økonomi forbedres.«
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere