Merkantildata stiller salget af Ementor i bero, lyder det i en melding til den norske børs i dag. Samtidig varsler selskabet en afskrivning på 50 millioner kroner til rekonstrueringsudgifter i 2. kvartal, og at udsigterne til et samlet overskud for 2002 er ringe. Med børsmeldingen erkender Merkantildata, at dets konsulentarm Ementor er blevet stort set usælgelig over det sidste års tid.
Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.
Ifølge norsk presse startede Merkantildata ellers sidste år med at udbyde Ementor til salg overfor finske Tieto Enator til en pris af 1,5 milliarder norske kroner. Forleden trak svenske WM-data sig fra et Køb af Ementor, selv om de kun skulle betale 300 millioner kroner for selskabet.
Med beslutningen om ikke at frasælge Ementor må koncernchef Arne A. Jensen tilbage til skrivebordet og udarbejde en ny plan for det plagede selskab.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.