Nedgang i antallet af IT-konkurser

Der var 151 konkurser i IT-branchen i perioden januar til september mod 124 konkurser i samme periode sidste år. Det viser Købmandstandens konkursstatistik for september 2002. For september måned 2002 er der dog sket et fald på 11 procent i forhold til september 2001.

Ifølge analytiker John Mikkelsen fra Købmandstandens oplysningsbureau, har der været en stagnerende eller faldende tendens de sidste par måneder.

Købmandstandens målinger, fra august måned 2002, af den økonomiske sundhedstilstand i virksomhederne generelt indikerer dog, at sundhedstilstanden ikke er alt for god, og der derfor kan forventes en del konkurser i erhvervslivet som helhed.

Målingen af den økonomiske sundhedstilstand bygger på nøgletal, der angiver antal virksomheder med henholdsvis underskud, angrebet egenkapital og konkursretning.

John Mikkelsen peger også på truslen for en krig mod Irak som en faktor, der med stigende oliepriser kan få virksomheder der vakler i forvejen til at vælte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere