Solutio overtager Avigu

Server og netværksforhandleren Solutio udvider forretningen med overtagelse af enmandsfirmaet Avigu.

Artikel top billede

Silkeborg-forhandleren Solutio overtager aktiviteterne i Anders Maansens enmandsfirma Avigu og ansætter desuden en ekstra systemkonsulent. Det bringer det samlede antal ansatte hos den lille server- og netværksforhandler op på seks mand.

Ifølge Solutios direktør Brian Reinhold Jensen, har Solutio et godt tag i private og almennyttige organisationer som eksempelvis Dansk Ungdoms Fællesråd, Blå Kors og KFUM-spejderne, ligesom virksomheden også har udviklet løsninger til højskoler og efterskoler.

»Vi kommer godt ud af det med kunder, der er idebaserede i stedet for at være fokuserede på at skabe overskud. De har brug for en sparringspartner, som forstår den hverdag, medarbejderne sidder i. Det er her, vi tilbyder noget særligt, fordi vi fokuserer på mennesker frem for teknik,« siger Brian Reinhold Jensen.

Han glæder sig samtidig over de kompetencer indenfor konsulentydelser, reparation og dataredning, som med overtagelsen af Avigu bliver en del af Solutios infrastrukturforretning.

Selv om Solutio siden 2007 er vokset fra to til altså nu seks ansatte er der dog ingen planer om at bevæge sig ud på markedet for mere avancerede løsninger som økonomisystemer. I stedet satser Solutio-direktøren på at styrke kerneforretningen ved at investere i datacenterydelser og værktøjer, som er til gavn for kunderne.

I de seneste to regnskaber har forhandleren da også haft beskedne overskud trods solide bruttofortjenester på den gode side af millionen. Samme mønster tegner sig ifølge Brian Reinhold Jensen for det kommende 2010-regnskab, som er på trapperne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job