Analytiker: TDCs frasalg er logisk

Aftalen om, at Topnordic overtager salg og administration af TDCs mobilforretning på erhvervsmarkedet er logisk, siger Brian Troelsen, chefanalytiker fra IDC.

Når TDC afhænder salg og administration af mobilsalg til erhvervskunder, er det endnu et tegn på, at telegiganten følger en strategi om at outsource alt, hvad der ligger uden for deres kerneforretning. Det siger chefanalytiker i IDC, Brian Troelsen i en kommentar til dagens nyhed om TDC/Topnordic-aftalen.

»Det ser ud til, at TDC følger en strategi om at outsource de aktiviteter som ligger uden for deres kerneforretning, så de kan fokusere fuldt ud på det, de er gode til,« siger Brian Troelsen til CRN.

Tilsvarende peger analytikeren på, at aftalen også passer godt til Topnordics satsning på stor volumen, som vejen til en god forretning.

»Topnordic er gode til at drive volumen-forretning med maksimale synergieffekter i organisationen, så derfor virker aftalen også logisk fra et Topnordic-synspunkt,« siger Brian Troelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere