Thyregod: Shg-køb er på plads

I dag klokken 10 blev købsaftalen på shg.dk skrevet under. Butikken er lukket og åbner i nyt setup på onsdag, fortæller Poul Thyregod fra Proshop. Falborg fortsætter som regnskabschef, ligesom andre ansatte fortsætter.

Alle systemer nulstilles hos Shg.dk, der starter op på en frisk på onsdag. Det fortæller Poul Thyregod, direktør hos Proshop, der har overtager Shg.dk

»Vi starter helt frisk op fra på onsdag. Derefter regner jeg med, at vi er i fuld drift om 14 dage,« siger Poul Thyregod, der er ny direktør i Shg.dk.

Shg.dk bliver startet op i et helt nyt selskab. Det betyder, at der bliver trukket en streg i sandet. Gamle garantisager bliver tilbage i det gamle Shg-selskab.

»Det vil sige, at kunder som købt varer indtil dags dato kan risikere, at komme i en garanti-klemme. Vi forsøger at lave et samarbejde med forbrugerstyrelsen, hvor vi kommer til at stå som formidler mellem producenter og distributører og kunderne,« siger Poul Thyregod.

Han håber, der kan laves en ordning.

»Vi kunne vælge at lade dem brænde eventuelt i et kommende garanti-helvede, som jeg har set det ske ved tidligere konkurssager. Men det vil vi prøve at undgå for kundernes skyld,« siger Poul Thyregod.

Han fortæller, at hans første prioritet er at få ryddet op og få skabt en god stemning blandt de ansatte.

»De første par dage her, der gælder det bare om, at få maskinen op at køre så hurtigt vi kan,« siger Thyregod.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS