Thygesen: Thrane & Thrane bliver mit sidste job

Walther Thygesen forlader HP til september for at starte i nyt job. Topdirektøren ønsker at prøve noget nyt, inden han siger endelig farvel til arbejdsmarkedet.

Da Walther Thygesen i maj måned meddelte HP, at han ville forlade virksomheden inden for seks måneder, var det ikke fordi han havde et nyt job på hånden. Alligvel gik det hurtigt med at komme videre. Han nævnte planerne for et par enkelte kontakter og inden længe bød Thrane & Thrane ind med en stilling, men den endelige underskrift faldt først på plads i går aftes. Walther Thygesen undersrteger at skiftet ikke har noget med HP at gøre.

»Jeg har i en længere periode tænkt på, at nu skulle jeg prøve noget andet. Jeg mener, jeg har prøvet alt jeg kan med HP,« fortæller han.

Thygesen jobskifte kan heller ikke komme bag på HP. Direktøren fortalte faktisk allerede i februar 2005, at han højst ville blive i selskabet i 2 til 2½ år, da han tiltrådte stillingen som dansk direktør.

Thygesen er meget overrasket over, hvor hurtigt det faktisk gik med at finde et nyt arbejde, da han først begyndte at afsøge markedet. Faktisk ville han gerne have haft en lidt længere periode til at kigge sig omkring. Men Thrane o& Thrane er ifølge Walther Thygesen en utrolig spændende jobmulighed, som han ikke kunne lade gå sin næse forbi.

»Thrane og Thrane er nærmest en miniudgave af HP. Virksomheden har en utrolig stærk markedsposition og sidder på 50-60 procent mobil satelit markedet. Samtidig er alle funktioner samlet i Danmark fra administration til udvikling. Der findes ikke mange danske højteknologiske virksomheder, som har en verdensledende position,« forklarer Walther Thygesen.

Som ny CEO i Thrane og Thrane kommer Walther Thygesen til at beskæftige sig med både salg, markedsføring og optimering af virksomheden.

Selvom Walther Thygesen forlader HPs daglige drift fortsætter han i HPs bestyrelse og Thygesen ligger da også vægt på, at han ikke er træt af HP.

»Med det kvartal vi er i nu, der har jeg været med i HP i 100 kvartaler i alt. Om man laver 100 eller 112 kvartalsregnskaber er lige meget. Jeg synes, det kunne være sjovt at prøve noget andet, og når jeg om nogle år er kreperet, så kan jeg ligge og kigge op og tænke på, at jeg fik prøvet noget andet. Jeg er jo ikke helt ung længere, så jeg betragter det her som mit absolut sidste job,« lyder fra den 57 årige direktør.

Walther Thygesen har gennem sin karrieren arbejdet 25 år, og siddet i topstillinger i både ind- og udland. Blandt andet som europæisk præsident for Apple.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS