COMPARE SUPPORT-SAGEN: : Mikkelsen forærede jakkesæt og rejser til Medion-direktør

Formel 1 Grand Prix, skiture og Las Vegas-rejser var en del af hverdagen for familien Mikkelsen og deres forretningsforbindelser i Compare Support. Og børnene kom også med.

Artikel top billede

Der blev ikke sparet på noget, når den tidligere direktør i Compare Support Kim Mikkelsen inviterede sin familie og sine forretningsforbindelser ud for at se verden. Las Vegas, Aspen og Formel 1 Grand Prix’et i Monaco var blandt de destinationer, som dannede kulisse for de såkaldte forretningsrejser, som Kim Mikkelsen lod Compare Support betale i de glade dage forud for selskabets konkurs i 2007.

Det kom frem ved dagens retsmøde i Glostrup, hvor den daværende direktør hos Medion Nordic, Kim Jensen, afgav vidneforklaring. Medion Nordic var en af Compare Supports suverænt største kunder, og det kom blandt andet også Kim Jensens kone og deres mindreårige barn til gode.

I 2004 gik turen således til Las Vegas, hvor hele familien Jensen deltog sammen med Kim Mikkelsen, hans kone, tre af deres børn og to kærester. Året efter gik turen til det eksklusive skisportssted Aspen i Colorado, hvor de to familier igen hyggede sig på firmaets regning.

»De var jo med i dagligdagen i Compare Support, hvor de havde ansvaret for lageret og salg af for eksempel reservedele,« forklarede Kim Jensen, som begrundelse for turene.

Det fremgik dog, at der i begge tilfælde ikke var nogen egentlig plan for den forretningsmæssige del af rejserne. Men som Kim Jensen, der i øvrigt i dag er direktør for den genopstandne broker Bluecom, forklarede:

»Det er svært at beskrive et præcist formål med de ture, men Kim og jeg snakkede forretning 24 timer i døgnet. Vi er jo meget engagerede mennesker, og det er det vi lever af,« sagde han.

I 2004 deltog Kim Jensen og hans kone også i en fire-dages tur til Monaco, hvor deltagerne fik lejlighed til at overvære det traditionsrige Formel 1 Grand Prix, og ved en anden lejlighed betalte Compare Support for en rejse til Geneve for Kim Jensens kone og barn.

De nævnte rejser er blot eksempler på de i alt 15 rejser, som Kim Mikkelsen ifølge anklagemyndigheden har ladet Compare Support betale uden nogen forretningsmæssig begrundelse. Regningen for rejserne alene løber op i flere hundrede tusinde kroner.

Også på hjemmefronten sad pengene løst. Ifølge anklageren var det eksempelvis kutyme, at Kim Jensen hvert år ved juletid fik et jakkesæt forærende af Compare Support. Kim Jensen kunne dog ved afhøringen ikke huske detaljer om den milde gaveregn.

»Der var mange, der fik gaver fra Compare Support. Jeg ved ikke, om jeg fik et jakkesæt hvert år. Nogle gange fik jeg to.«

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse