Mobilbroker fordobler omsætningen

I en branche der ofte er forbundet med momskarruseller, fordobler Comitel omsætningen i 2004. Det er lykkedes at styre uden om de berygtede karruseller, fortæller man.

Mobilbrokervirksomheden Comitel har i 2004 en omsætning på 2,2 milliarder kroner, som er mere end en fordobling sammenlignet med året forinden. Også indtjeningen er steget, men den er ikke fulgt med i samme eksplosive fart som omsætningen.

»Det er rigtigt, at overskuddet ikke er steget lige så eksplosivt som omsætningen, men det er jo et hårdt marked,« siger indehaver af Comitel, Peer Køhlendorf til Børsen.

For Comitel er det i 2004 lykkedes at styre uden om de mange momskarruseller, som man ellers ser ofte i branchen. Ifølge Per Køhlendorf tager man nemlig en række forholdsregler og undersøger alle købere for ikke at blive indblandet i en momskarrusel, som i sidste ende kan ruinere virksomheden.

»Men vi kan aldrig vide, hvor en handel ender. Så skulle vi holde os helt væk fra branchen,« siger indehaveren til Børsen.

Aktiviteterne i Comitel ligger i holdingselskabet Kathrine Holding, som er Peer Køhlendorf ejer 70 procent af og hans datter Kathrine Køhlendorf ejer 30 procent af. Sidste år gjorde de sig bemærket, da lavprismobilselskabet CBB Mobil blev solgt til Sonofon.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS