EDB Gruppen dårligt ud af første halvår

Stigende omsætning i første halvår gav faldende overskud hos EDB Gruppen. Ledelsen har solgt kontorbygningen i Herning og er skuffet over den danske forretning, der ikke har levet op til resultaterne.

It-forhandleren EDB Gruppen klarede sig dårligt i de første seks måneder af 2007. Faldende driftsresultat i selskabets afdelinger i Danmark, Sverige og Norge gav et driftsresultat før finansielle poster og skat på 11 millioner kroner. Det er en halvering i forhold til samme periode sidste år. Salget af en bygning på hovedkontoret i Herning trak resultatet op med 23 millioner kroner.

Den danske del af EDB Gruppen, EG Danmark viser en omsætningsfremgang på ni procent til 320 millioner kroner i første halvår. Desværre for selskabet steg lønninger og vareforbrug endnu mere og mere end halverede resultatet før skat til 3 millioner kroner. Det er »skuffende« skriver ledelsen i halvårsrapporten, der videre skriver, at »den danske forrretning har ikke levet op til forventningerne.«. Især de generelle løsninger baseret på Microsoft Dynamics, har ikke levet op til forventningerne.

Til gengæld glæder ledelsen sig over vækst i omsætning og resultat for de branchespecifikke løsninger. De fastholder forventningerne til en omsætning på mindt 870 millioner kroner i 2007.

Det har ikke været mulig for CRN at få en kommentar fra EDB Gruppens ledelse, der i eftermiddag præsenterer halvårsregnskabet på et investormøde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension