Elgiganten dumper prisen på HD DVD

"Der var engang en krig". Elgiganten er efterhånden en af de få fysiske butikker, hvor det er til at opdrive en HD DVD-afspiller - og nu sælger også megakæden ud af det fejlslagne format.

Eksemplifiseringerne af HD DVD-formatets deroute synes ingen ende at tage.

CRN's søstermedie ComON skrev i går onsdag, om amerikanske Cirquit Citys slagtilbud: En Toshiba HD DVD afspiller, inklusive 7 filmtitler, smidt i nakken for under 100 dollars.

Nu følger også danske Elgiganten trop i pris-dumpningen på det slagne DVD format. Fra i morgen (fredag) vil Elgigantens priser på HD DVD afspillere afspejle, hvad administrerende direktør Stig Myklebust kalder "prisen på en god almindelig DVD-afspiller".

Elgiganten har tidligere haft en kombi-afspiller, med både HD DVD og Blu-ray, i sortimentet, men den er nu udsolgt og fremover vil Elgiganten udelukkende satse på Blu-ray som højtopløsnings-medieprodukt.

Både Expert- og Fonabutikkerne har fra starten spillet på den blå hest, så når Elgiganten får udsolgt de sørgelige rester af HD-afspillere, er kun mindet tilbage. Forudseende sjæle påstår dog, at HD DVD-afspilleren kan ende som det herostratisk berømte Betamax format, som notoriske nostalgikere stadig handler over eBay og lignende.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S