Danske Zero Point lukker - men kæmper videre

Spilfirmaet Zero Point Software er officielt gået konkurs. Men færdigudviklingen af det ambitiøse spil Interstellar Marines er ikke opgivet.

Den økonomiske afmatning har sat sit kedelig aftryk på den danske spilbranche. I løbet af foråret har vi sagt farvel til flere danske firmaer med computerspilsudvikling på menuen.

Nu er turen kommet til Zero Point Software.

Zero Point Software har i flere år været i gang med spillet Interstellar Marines, der har høstet anderkendelse for de smagsprøver af spillet, som indtil videre er det eneste vi har set.

Men nu er spørgsmålet om vi nogensinde kommer til at se mere fra den side. Udviklingsselskabet har nu begæret sig selv konkurs og de 20 personer, der var tilknyttet udviklingen er indtil videre sat i venteposition.

Det skriver medstifter og investor Gert Haar-Jørgensen i et debatindlæg på firmaets egen hjemmeside. Det er manglen på investeringsvillige kroner i de seneste par måneder, der er skyld i konkursen.

Så sent som i maj gav firmaet ellers lyd fra sig i kraft af et nyt univers omkring spillet, der skulle trække fans og andre tættere på udviklingen.

Men ifølge Gert Haar-Jørgensen er konkursen da heller ikke endestationen for Interstellar Marines.

Han forklarer, at rettigheder til Zero Point Software og selve koden til Interstellar Marines ligger i et holdingselskab, som forbliver uberørt af konkursen.

Derfor er stifterne Gert Haar Jørgensen, Kim Haar Jørgensen og Nicolai Frederik Grønborg nu i gang med at rekonstruere resterne - finde nye finansieringsmuligheder - så spiludviklingen kan komme i gang igen og de 20 personer kan blive genansat.

Han lover, at der fortsat vil komme nyheder og smagsprøver på udviklingen, men at det i sagens natur kommer til at ske i væsentlig nedsat tempo. Samtidigt understreger han dog også, at det langt fra er sikkert, at Zero Point Softwares ambitiøse planer overhovedet er bæredygtige, men som han skriver, så er de fortsat interesseret i at udleve drømmen - og "giving up is not an option".

Se videoer fra spil-værkstedet og demoer af Interstellar Marines her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS