Tech Data vil omstruktuere i Europa

Tech Data i Europa vil omstrukturere sin forretning, efter at andet kvartals indtjening formentlig bliver en smule lavere end forventet.

Indtjeningen i andet kvartal af 2005 forventes at blive på knap 200 millioner kroner ud af en omsætning på 30 milliarder, og det er en anelse lavere end forventet.

I en pressemeddelelse forklarer Tech Datas topchef, Steve Raymund, at man i den amerikanske region har ligget i den høje ende af det som man har forventet for andet kvartal, men i EMEA-regionen har man ligget under, fordi markedet har været vanskeligt. Derfor svarer man hurtigt igen på de udfordringer som EMEA-markedet har givet, ved at lancere et omstrukturerings-program i regionen, og på den måde forbedre profitabiliteten.

I løbet af de næste fem-seks kvartaler vil Tech Data bruge mellem 240-300 millioner kroner på omstruktureringer og opgraderinger af it-udstyr. Herefter håber man så, man hvert år vil være i stand til at spare mellem 330-390 millioner kroner.

Tech Datas omsætning i EMEA udgjorde i første kvartal 55 procent af den totale omsætning.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S