Götzsche: Fyringer gør Scribona effektiv

Direktør Lars Götzsche vil hente rationaliseringsgevinster i kriseramte Scribona Danmark nu. Lageret i Århus skal nedlægges og funktionen outsources. Medarbejderstaben reduceres fra 90 til 60. Samtidig styrkes salg og marketing.

»Jeg har haft et helt overordnet mål om at gøre organisationen så effektiv som muligt. Når du taber penge, er det vigtigt, at du er offensiv. Vi har derfor valgt at tage nogle rationaliseringsgevinster. Det betyder, at vi nu kan komme ned på en omkostningstørrelse, der gør, at vi kan tjene penge,« siger Lars Götzsche der direktør for Scribona Danmark.

Konkret nedlægger Scribona lageret i Århus, som dels outsources til Schenker i København og flyttes til centrallageret i Stockholm. Lejemålet i Århus er ikke opsagt endnu, men bliver det så snart forhandlinger med medarbejderne er slut.

Udover nedlæggelsen af lageret i Århus centraliseres flere backofficefunktioner i Stockholm. Tilbage i København bliver salg, marketing og visse controlingfunktioner.

»Vi fortsætter uændret ud mod markedet. Vi opgraderer endda visse områder salgsmæssigt. Så det her er ikke et udtryk for passivitet. Vi styrker salg og marketing. For kampen handler om at være synlige på markedet,« siger Lars Götzsche.

Hvornår og hvordan de omkring 30 medarbejdere kommer til at forlade Scribona kommer an på de forhandlinger Lars Götsche i dag har indledt med medarbejderrepræsentanterne.

»Men jeg satser på, at det sker så hurtigt som muligt. Vi har aftalt med medarbejderrepræsentanterne, at medarbejdere får hjælp til genplacering. Det ligger os meget på sinde at hjælpe med det,« siger Götzsche.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere