Teknik & Data-messen genopstår i København

Messen flytter i 2006 fra Odense til København. Efter flere år med faldende antal udstillere og besøgende valgte arrangørerne at aflyse messen i år. Med flytningen til København håber arrangørerne at tiltrække flere besøgende fra Sydsverige og Sydnorge.

Når Teknik & Data-messen 28. marts 2006 åbner for 17. gang, vil det være i Bella Center i København. Dermed flytter messen fra Odense Congress Center, hvor den tidligere har haft base. Dette skal ses i lyset af år med faldende antal besøgende og udstillere.

Årets messe blev tidligere i år aflyst, men arrangørerne afviser det skyldes manglende tilmeldinger og faldende antal besøgende. I stedet skyldes det en økonomisk afmatning i branchen.

»Vi havde en dialog med en lang række udbydere. De har været trængt igennem længere tid og de ville godt have luft i markedsføringsbudgettet. Så vi blev enige om at give messen et års luft, og samtidig videreudvikle den. Nu præsenterer vi så alle tilbud til produktionsvirksomheder,« siger direktør Ingelise Alsø fra Danske Fagmesser, som arrangerer Teknik & Data-messen.

Ved sidste messe i 2004 var 198 udstillere på plads med stande. Flere store IT-selskaber, som Canon og Fujitsu-Siemens, glimtede med deres fravær. Samtidig faldt besøgstallet også markant i 2004. 8.600 mennesker mødte op, det var et fald på 10 procent i forhold til året før.

»Vi går ikke efter antallet af udstillere. Vi går efte,r at der er udstillere inden for alle de områder som Teknik & Data repræsenterer. Vi har ikke noget tal på antallet af udstillere, vi skal nå. Med hensynt til besøgende der håber vi flytningen til København kan medvirke til, at vi får flere besøgende fra Norge og Sverige. Men det samlede antal af besøgende er ikke så vigtigt. Det er kvaliteten af dem,« siger Ingelise Alsø

Teknik & Data-messen vil som altid fokusere på industriel IT til produktion, konstruktion og logistik. Men samtidig introduceres en række nye temaer, herunder IP- og mobiltelefoni, PDA'er, bredbånd og trådløse netværk.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S