HPs tidligere jernlady dumpet af californiske vælgere

Republikaneren Carly Fiorina må se sig slået i kampen om en plads i Senatet.

Artikel top billede

Carly Fiorinas drøm om en plads i Senatet er brast.

Trods en bemærkelsesværdig erhvervskarriere, der blandt andet har budt på en fortid som topchef i HP skulle der mere til at imponere de californiske vælgere ved midtvejsvalget i USA i går. Det skriver berlingske.dk.

Fiorina støttede i valgkampen op omkring Teaparty-bevægelsen og de klassiske konservative dyder som mindre skat og administration foruden en afskaffelse af den californiske miljølovgivning.

Hun stoppede sin karriere i HP i 2005 med en fyreseddel i den ene hånd og et gyldent håndtryk i den anden, der gav hende 256 millioner kroner i lommen.

Afløseren hed Mark Hurd, og han sluttede også sin tid i it-giganten med en fyring. Det skete i sommer efter en skandalesag involverende anklager om sexchikane og bilagsrod.

Carly Fiorina har blandt andet brugt tiden siden HP på en bestyrelsespost i Cisco.
 

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Carsten René Christensen, 46 år,  som Al Lead. Han kommer fra en stilling som Co-founder hos Mærkbart ApS. Nyt job

    Carsten René Christensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Niklas Matzen Groth, 28 år,  som Data Engineer. Nyt job

    Niklas Matzen Groth

    Norriq Danmark A/S