HP: Regionskoder kun rettet mod forbrugere

Det er kun HPs blækprintere rettet mod forbrugermarkedet, som undersøger om blækpatronen er regionsgodkendt, før den starter med at printe. Formålet er alene at beskytte forbrugerne mod prisudsving siger HPs europæiske blækansvarlige, danskeren Kim Holm.

Kim Holm afviser dermed at regionskoden er indført for at gøre det svære for producenter af genbrugsblæk at sælge blæk til HP-printere eller for at styre det grå brokermarked for blækpatroner.

»Hos HP har vi den filosofi, at et HP-produkt koster det samme over hele verden. Det sker for at forhindre, at der sker valutaspekulation i vores varer. Da vi sælger i Euro-priser i Europa og dollar-priser i USA, kan der opstå svingninger i priserne som følge af valutaerne. Det imødegår vi ved at ændre priserne på månedsbasis. Det går imidlertid ikke med forbrugerne. De skal kunne regne med at prisen på en blækpatron er nogenlunde stabil. Derfor regulerer vi kun priserne på blækpatroner til forbrugerrettede printere en gang hvert halve år. For at forhindre at markedet pludselig bliver oversvømmet af billige patroner fra USA i forbindelse med store dollarfald, har vi indført regionskoderne,« fortæller Kim Holm.

Kim Holm, der officielt har titlen Vicepresident and General Manager HP Supplies EMEA, understreger, at regionskoderne ikke berører produkter rettet mod erhvervskunder.

»Argumentet er netop at beskytte forbrugerne mod hyppige prisudsving. Erhvervslivet er mere vant til at priserne er kursafhængige,« lyder det fra Kim Holm.

HP har flere gange åbenlyst erklæret, at det grå marked skal bekæmpes, men Kim Holm afviser fuldstændigt, at det skulle være en faktor i indførelsen af regionskoden. Som argument peger han på, at koden kun er indført på forbrugerprodukter, og ikke over hele HPs portefølje. I samme åndedrag understreger han, at det heller ikke er en teknisk handelshindring overfor producenter af genbrugsblæk og miljøblæk.

»Det er store firmaer, der nemt kan finde en måde at få printeren til at godkende patronerne. Over andre producenter af blæk kan vi kun konkurrere på kvalitet. Vi bruger en milliard om året på research for at sikre at print med vores blæk bliver de bedste. Det er den måde vi vil konkurrere på over de andre blækproducenter,« siger Kim Holm.

Regionskoden har været indført i et halvt år nu. Rent teknisk fungerer det på den måde, at det er printeren, der undersøger patronen og afgør, om den nu er en rigtig »europæisk« eller amerikansk patron, der er i printeren.

HP justerer derfor kun priserne en gang hvert halve år nu - på blækpatroner rettet mod forbrugermarkedet. Senest var i går, hvor prisen til distributørerne i Europa blev sat ned med godt otte procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S