EU-bønder lukrerer på Microsoft-millardbøde

Socialdemokratiet vil have Microsofts rekordstore EU-bøde øremærket til it-projekter. Uden en særlov vil bøde-milliarderne nemlig først og fremmest gå til europas landmænd.

Som straf for at have ignoreret tidligere påbud om at åbne for grænseflader og for generelt at have hindret konkurrencen på software- markedet blev Microsoft i sidste uge tildelt en tillægsbøde på
899 millioner euro. Dermed kommer den samlede bøde, som EU-Kommissionen har idømt Microsoft, op på 1,68 milliard euro. Det svarer til cirka 6,7 milliarder kroner.

Som reglerne er i dag går indholdet af bødekassen ubeskåret til EU's normale "husholdningsbudget", fortæller Folketingets EU-oplysning.

Den største post på EU-budgettet er landsbrugsstøtten, der udgjorde over en trediedel af 2007-budgettet.

Dermed får vinbønder, mælkeproducenter og ejere af svinefarme glæde af rundt regnet 3,4 milliarder kroner ekstra som følge af Microsofts lidt for dominerende holdning overfor konkurrenterne.

Det mener socialdemokraten Ole Hækkerup er så tåbeligt, at han nu har bedt videnskabsministeren om at arbejde for at pengene i stedet bliver brugt til projekter, der øger borgernes it-kundskaber.

Videnskabsminister Helge sander skal desuden gøre rede for, hvad regeringen har gjort sig af tanker omkring brugen af de rare penge, som Microsoft nu må spytte i kassen.

»Det er vigtigt, at regeringen handler hurtigt for at sikre, at disse it-penge bliver udnyttet på den mest optimale måde i forhold til at udvikle it-læringen i hele EU i stedet for blot at blive en lille del af det samlede EU-budget,« skriver Ole Hækkerup i sin henvendelse til ministeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics