Secunia får tilført ny kapital

Preben Damgaard er et af de nye ansigter i Secunias bestyrelse, efter at firmatet har fået tilført penge fra Dansk Kapitalanlæg.

Danske Secunia er et af de nyere it-firmaer, der har mindst brug for ny kapital. Siden starten for otte år siden har firmaet nemlig tjent sine egne penge – og overskuddet er vokset støt år for år.

Sidste år kunne Secunia næsten fordoble medarbejderstaben til 70 mand og se overskuddet vokse til 12 millioner kroner mod ni millioner året før. Alligevel bliver der nu tilført fremmed kapital og nye hoveder i bestyrelsen.

Dansk Kapitalanlæg meddelte i sidste uge, at fonden overtager knap en tredjedel af aktierne i Secunia. Det vil sige, at det stadig er de oprindelige stiftere og ejere, der sidder ved bordenden med den bestemmende aktiepost. Men nu får de følge af nogle erfarne it-folk, som både har branche-erfaring og penge-kundskab.

Ny formand for bestyrelsen bliver Dansk Kapitalanlægs Jesper Johansen, mens Preben Damgaard kommer ind som næstformand i bestyrelsen, hvor han også får følge af it-sikkerheds-eksperten Lars Neupart samt af Thomas Zeihlund, tidligere CFO i Telenor. Desuden sidder Niels Henrik Rasmussen, der er direktør og medstifter af Secunia, fortsat i bestyrelsen.

Jesper Johansen bekræfter overfor CRNs søstermedie ComON, at handlen ikke så meget skal ses som en klassisk venture-investering mere som en almindelig anbringelse af penge i et lovende firma. Hvor meget, Dansk Kapitalanlæg køber ejerandelen for, oplyser parterne dog ikke.

”De har sådan set ikke brug for yderligere kapital for at klare sig fint. Men vi tror, at de måske kan få glæde af de erfaringer, vi kan diske op med,” siger Jesper Johansen.

Secunia udvikler og supporterer intelligente softwareløsninger til effektiv afdækning og afhjælpning af svagheder i IT-netværk. Siden 2002 har virksomheden udviklet sig fra at være en leverandør af sårbarhedsinformationer til i dag at være det førende researchhus inden for sårbarheder og verdenskendt for dets sårbarhedsintelligens og unikke teknologi. Denne kombination af viden og teknologi har gjort, at Secunia i dag har et af de stærkeste brands i sin branche.

”Personligt er jeg dybt imponeret over, hvordan man har formået at skabe så stærkt et brand og så stærk en strategisk positionering i det internationale marked med udelukkende 125.000 kroner i opstartskapital. Det viser, at det er et kompetent management team, som har udviklet og gennemført en velovervejet strategi. Jeg ser frem til at skulle hjælpe virksomheden i dens fremtidige udvikling og til at arbejde sammen med resten af bestyrelsen,” lyder det fra Preben Damgaard.

Secunia blev stiftet i 2002 af Niels Henrik Rasmussen sammen med Michael Haddi Zaman, Thomas Kristensen, Jakob Balle og Thomas Piil.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S