Otte år til Bluetooth-gennembrud

Bluetoth-insidere indrømmer nu at der vil gå lang til før Bluetoth-teknologien får sit gennembrud på det brede forbrugermarked.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) indrømmer nu at den trådløse radioteknologi stadig befinder sig langt fra sit brede gennembrud på markedet. Mike McCamon, direktør for SIG, sagde på en Bluetooth-konference i Amsterdam i sidste uge at teknologien først slår igennem om otte år.

- Der går normalt omkring ti år fra det første produkt til masseanvendelse. Vi befinder os nu i det andet Bluetooth-år. Det står nu klart for os, at vores forehavende er noget sværere end vi oprindelig troede, sagde Mike McCamon.

Et af de varmeste emner på konferencen var Bluetooth version 2.0, som skal tilbyde overførselshastigheder på 4, 8 og 12 mbit/s. Rækkevidden er dog stadig kun 10 meter.

SonyEricsson, Nokia og Motorola har annonceret mobiltelefoner med Bluetooth-understøttelse - hvoraf nogle modeller allerede kan købes - og Microsoft vil snart indbygge Bluetooth i Windows XP.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis