Dansk Windows Phone 7 kommer først til efteråret

WP7 får mindre opdatering til marts - og stor opdatering til september-oktober.

Artikel top billede

Efter diverse udmeldinger fra Microsoft tilsat rygtebørsens bedste bud ville Windows Phone 7 i løbet af dette forår blive udsat for store forbedringer og tilsat mange af de funktioner, som systemet oprindeligt blev lanceret med. Eksempevis copy-paste, og dansk tastatatur, sagde rygterne.

Nu lyder meldingen, at den store opdatering først kommer til september-oktober – og at der først på det tidspunkt - altså om 7-8 måneder – vil komme en lokaliseret dansk version af Microsofts mobil-os.

Den planlagte udvidelse med copy-paste kommer som planlagt til marts, sammen med ydelsesforberinger i forbindelse med marketplace, lover Henrik Kølle Petersen, der er divisionschef for Windows Mobile i Danmark.

Adspurgt om ikke Microsoft havde lovet brugerne et dansk tastatur i årets første kvartal, svarer han ”nej”.

”Man kan allerede skrive æ,ø og å ved hjælp af press-and-hold-funktionen. Men den store nyhed er, at der nu kommer en fuldt lokaliseret version af systemet, med danske menuer og dansk T9-ordbog. Det bliver en kæmpefordel for systemet herhjemme,” siger han.

Men det sker altså først til september-oktober?

”Ja”.

Kunne man ikke bare få lavet en app med dansk tastatur, ligesom det er sket på Android-platformen?

”Nej, desværre. Systemet er sådan indrettet, at det blokerer for apps, der går ind og rører ved tastaturet (giver anderledes anvendelse, red). Dette sker, fordi man vil beskytte brugerfladen,” fortæller Henrik Kølle Petersen.

Han påpeger, at den store opdatering til efteråret, som har kodenavnet ”Mango,” kommer til at indeholde en lang række store tilføjelser og nye features til WP7.

Ifølge en pressemeddelelse vil der blandt andet blive budt på ”multitasking-funktioner”. Den formulering kunne antyde, at der kun er tale om begrænsede former for multitasking, men ifølge den danske divisionchef vil Windows Mobile 7 til efteråret blive fuldt og helt i stand til at lave ægte multitasking.

Den version af WP7, der er på markedet i dag, har delvis multitasking, hvor native applikationer ifølge Microsoft kan fungere samtidigt.

Blandt andre nyheder, som tålmodige smartphone-brugere kan se frem til på WP7-platformen, er Internet Explorer 9 i fuld version, Twitter-integration, SkyDrive-lagring til Office-dokumenter og adgang til Marketplace og Xbox Live med lokalt Windows Live id.

I alt kommer der mere end 500 forbedringer af design, grænseflade og funktioner, lover Microsoft. Men altså først om 7-8 måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S