Indkøbsaftaler presser Kontor Syd til opkøb

Kontor Syd-direktør Svend-Aage Kjær ser finansminister Thor Pedersens eneindkøbsaftaler som en trussel. Det er en del af brændstoffet bag Kontor Syds nye offensive opkøbsstrategi.

Svend-Aage Kjær sælger stadig it til sønderjyske kommuner. Men Kontor Syd-direktøren kan godt læse skriften på væggen. Den er grum, efter at Finansministeriets omsiggribende eneindkøbsaftaler på it er begyndt at brede sig til kommunerne. Det er en af årsagerne til, at Kontor Syd nu vil sætte fart på opkøb.

»Finansminister Thor Pedersens aftaler er en risiko for os og vores aftaler med det offentlige. Jeg er ikke skræmt, men jeg vil heller ikke sidde med hænderne i skødet og ikke være forberedt på, at den forretning ryger,« siger Svend-Aage Kjær.

For Kontor Syd var sidste uges opkøb af Holsted EDB-Forsyning i følge Svend-Aage Kjær således det første skridt i retningen af at gardere firmaet mod tab af forretning til det offentlige.

»Der ligger stor alvor i meldingen om, at vi vil købe yderligere op. Vi er nødt til at se indkøbsaftalerne som en trussel. Derfor vil jeg have yderligere vækst i Kontor Syd, så vi kan kompensere, hvis vi mister omsætning fra kommunerne.«

Udover, at de offentlig eneindkøbsaftaler kan true Kontor Syds omsætning, så har Svend-Aage Kjær ikke meget tilovers for Thor Pedersens indkøbsstrategi.

»Der er ingen tvivl om, at disse aftaler skaber monopoler. Og vi ved alle, hvad der sker, når vi får monopoler. De skruer bissen på og sætter priserne op. For pengene skal jo tjenes ind igen. Så derfor mener jeg ikke, at ministeren har tænkt det her helt igennem, og hvis de gør hele regnestykket op, så kommer de i knibe," siger Svend-Aage Kjær, som føler sig snigløbet af Finansministeriet.

»Jeg føler ikke det er fair. Det er ikke rigtig af en regering at gøre sådan noget. Lokalt er kommunerne jo glade for os som leverandører. Jeg mener, at vi som lokal forhandler med know-how er et godt alternativ til de store spillere. Hvorfor tror man at alt skal ligge i København for at være godt,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere