To forskellige mobiltelefoner - samme indmad

Dyre mobiltelefoner fra de kendte producenter og billige telefoner af ukendt mærke har ofte nøjagtig den samme elektroniske indmad. Det skriver dagbladet Politiken. Flere og flere af de store kendte producenter indkøber nemlig færdigproducerede standardprodukter og svøber dem i deres eget design og med eget logo.

Begrebet kaldes ODM - Original Design and Manufacture.

»Du ved ikke, om det er en Philips, en Motorola eller noget helt andet, som er inden i det, du køber«, siger Peter Hinrup, direktør for Flextronics' nordjyske fabrik i Pandrup til Politiken.

Flextronics har siden september været på banen med en ODM mobiltelefon, som sælges af andre producenter som deres egen. Flextronics har fabrikker over hele verden og producerer alt lige fra computere til mobiltelefoner for virksomheder som Microsoft, Siemens og Sony Ericsson. Blandt andet producerer Flextronics væsentlige dele til Microsofts Xbox spillekonsol.

Af hensyn til kunderne vil Peter Hinrup dog ikke ud med, præcis hvilke mobilproducenter der sælger Flextronics' ODM telefon i egen indpakning.

Forbrugerrådet er udmærket klar over problematikken og opfordrer kunderne til at kigge sig grundigt for.

»Man skal være opmærksom på, om det er kvaliteten af indholdet, man betaler for, eller om det er et smart design udenpå, man går efter. Prisforskellene er ikke nødvendigvis det samme, som at der er forskel på, hvad den enkelte mobiltelefon kan rent teknisk«, siger Grit Munck, økonomisk og politisk medarbejder i Forbrugerrådet til Politiken.

Det er ikke kun i mobilverdenen at ODM princippet har vundet indpas. Også pda'er med samme oprindelse sælges med forskellige indpakninger. Eksempelvis producerer taiwanske Mitac en Pocket PC-baseret ODM pda, der sælges af pc-producenterne Amitech og Zepto med to forskellige navne på fronten.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job