Store forventninger til kostbar Vista Ultimate

Mediacenterpc'er med Vista Ultimate kan ikke vise danske undertekster på digitale tv-signaler. Alligevel tror Microsoft Danmark, at Ultimate vil udgør 10-15 procent af hele Vista-salget.

Windows Ultimate koster med en pris på næsten 4000 kroner lige så meget som en ny bærbar computer, og alligevel er nogle af de problemer, der plagede Windows XP Mediacenter Edition, er stadig ikke løst. Ikke desto mindre har Microsoft Danmark store forventninger til den dyreste og mest krævende udgave af Windows Vista.

»Baseret på de forhåndsbestillinger, som forhandlerne har fået hjem, og på vores egne mavefornemmelser, tror vi det kommer til at gå rigtigt godt med salget af Vista Ultimate. Vi kalkulerer med at mellem 10 og 15 procent af Vista-licenserne vil være Ultimate-udgaver,« siger divisionschef Nis Bank Lorenzen, Microsoft Danmark.

Forbrugere, der planlægger at benytte mediacenter-egenskaberne i Windows Ultimate, kan dog få sig en lang næse, hvis den nyeste Windowsudgave skal vise tv fra det jordbaserede digitale sendenet, der blev taget i brug i april sidste år. Navnlig på fladskærmstv giver de digitale signaler mulighed for bedre billedkvalitet, men desværre for danskerne er hverken Windows XP Mediacenter Edition eller den kommende Windows Vista i stand til at vise undertekster. Det gælder heller ikke i Ultimate-udgaven. »Manglen skyldes den standard, som man har valgt for undertekster i det danske digitale sendenet,« forklarer Nis Bank Lorenzen.
»Problemet skal naturligvis løses, men i det store udviklingsbillede er et lille land som Danmark ikke prioriteret øverst. De danske undertekster kommer på, men jeg kan ikke sige hvornår,« siger han til CRN.

Ultimate og de andre Vista-versioner bliver lanceret globalt på tirsdag. Der går dog endnu et stykke tid før man kan købe pc'er med Vista Ultimate præinstalleret fra flertallet af de store pc-producenter. Blandt andre HP, Lenovo og Acer har bebudet, at der først kommer Ultima-pc'er fra dem i løbet af marts.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect