KMD flytter danske job til Indien

Mens der fyres i Danmark, hyres der i Indien

Artikel top billede

Da KMD forleden gav 72 danske medarbejdere sparket, var det en nødvendig organisationstilpasning, der fandt sted. Det forklarer selskabet i en pressemeddelelse om fyringerne.

Men KMD er lige som en lang række andre danske it-virksomheder godt i gang med at erstatte en del af de danske it-arbejdspladser med indiske.

Selskabet ser frem til at fordoble antallet af indere i løbet af de næste to år, fortæller topchef Lars Monrad-Gylling:

”Offshoring er i dag centralt for mange virksomheder, hvis de skal sikre sig de rigtige kompetencer og være konkurrencedygtige. Det gælder også for KMD, som gennem sin offshore aktiviteter med den indiske koncern Mahindra Satyam får tilført væsentlige kompetencer. KMD har siden samarbejdet startede i 2006 udbygget aktiviteterne, og vi har i dag lige over 200 indiske medarbejdere tilknyttet. Det er ikke usandsynligt, at det tal vil ligge på cirka det dobbelte om et par år,” siger han i en skriftligt svar til CRNs søstermedie ComON.

Også hos CSC lyder meldingen, at indere og anden offshore it-arbejdskraft er et kompetent og billigt alternativ til danske it-folk – hvilket blandt andet er baggrunden for den igangværende konflikt med fagforbundet Prosa. Det fortalte CSC-direktør Carsten Lind i et nyligt interview med ComON:

”Det er i dag accepteret, at man må have en vis blend-rate for at kunne være konkurrencedygtig,” siger han.

Blend-rate er den andel af mandskabet i et udviklingsprojekt, som består af billig offshore-arbejdskraft.

Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan vil nu tage sagen op med videnskabsministeren.

”Vi skal ikke konkurrere med indere og kinesere på løn, men på kompetence. Hvis situationen er den, at de kompetencemæssigt er kommet op på vores niveau, så er det alvorligt. Måske er vi ikke så gode, som vi selv troede,” siger hun.

It-ordføren vil foreslå videnskabsminister Charlotte Sahl Madsen, at der iværksættes en gennemgang af uddannelsessystemet.

”Vi skal sikre os, at vi har de uddannelser, der kan give os de mest kompetente it-folk fremover,” siger hun.
 

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos