Obama tættere på at kunne slukke for nettet

Kontroversielt forslag er rykket nærmere vedtagelse.

Den nye lov, som har fået kritik for at give USA's præsident beføjelser til at lukke for internettet, er i sidste uge blevet godkendt af et vigtigt udvalg i det ene af USA's to kamre i Kongressen, Senatet. Det skriver internetmediet The Hill.

Senatsudvalget for indenrigssikkerhed og regeringsaffærer er dog ikke helt så begejstret for præsidentens magt over internettet, som Joe Liebermann, en af senatorerne bag lovforslaget.

Udvalgets ændringer vil betyde - hvis de er med i den endelige lov - at præsidenten får indskrænket krisebeføjelserne til at styre internettet. Det oprindelige lovforslag ville give præsidenten ubegrænset magt til at lukke for både private og offentlige netværk i tilfælde af en krisesituation, såsom et cyberangreb der kræver menneskeliv. Udvalget foreslår, at præsidenten skal indhente kongressens accept, hvis kriselukningen af nettet varer mere end 120 dage.

"Disse cyberangreb bliver mere og mere sofistikerede, mere gentagne og mere succesfulde," siger Tom Carter, en anden senator bag lovforslaget.

"Kort sagt - status quo er ikke godt nok," siger Carper.

En anden senator bag lovforslaget, Susan Collins, er skuffet over, at fokus har været på den foreslåede "kill switch". Hun siger, at præsidenten rent faktisk allerede har beføjelsen i en mere eller mindre ukendt lov, som blev vedtaget en måned efter japanernes angreb på Pearl Harbor i 1941.

Den nye lov, Protecting Cyberspace as a National Asset Act, etablerer desuden et kontor i Det Hvide Hus for internetpolitik og et nationalt center for cybersikkerhed og kommunikationspolitik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S