Athena It bygger nyt hostingcenter til 35 millioner kroner

Sønderjyske Athena It bygger plads til 5.000 servere i Haderslev

Hostingfirmaet Athena It er i fuld gang med at bruge de 30 millioner kroner, som de fik tilført ved en børsintroduktion i foråret. Efter købet af tyske More It og beslutningen om at outsource sortwareudvikling til Ukraine er der stadig penge tilbage i kassen.

Nu skal en del af pengene bruges på nyt hostingcenter og domicil med plads til 80 ansatte og 5.000 servere. Opførelsen vil stå klar til næste sommer og får en samlet værdi på 35 millioner kroner inklusive hostingcenter og driftscentral.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere