Tager over fra Kijaka

SOS - Scandinavian Office Supplier bygger på stort set samme produktportefølje som Chr. Olsen og Kijaka kørte med.

SOS - Scandinavian Office Supplier bygger på stort set samme produktportefølje som Chr. Olsen og Kijaka kørte med. Direktør i det nye selskab er den tidligere indkøber hos dansk supermarked Morten Melballe.

Den nye distributør har fået Canon-distributionen og en af hovedårsagerne til det, skal ifølge Canon findes i, at von der Wehl-familien er blevet ansat i det nye selskab sammen med en række andre Chr. Olsen-ansatte.

Hos Canon siger Jens C. Belner: »Vi har altid haft et godt samarbejde med Kijaka og Chr. Olsen, selv om konkursen har kostet os en del penge. De er gode til at dække en del af markedet, vi ellers har svært ved at komme i kontakt med.«

Læs mere i dagens CRN.

Bestil abonnement på CRN ved at trykke her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis