Ementor-aktien er for dyr

Norsk analytiker mener at aktieprisen på Ementor er for høj. Sammenlægning af ti aktier til en kan måske gøre aktien mere stabil.

1. juni bliver ti aktier i Ementor til én. Det kan måske hjælpe til at gøre aktien mere stabil efter alt for høje udsving gennem den seneste tid.

»Det er meget svært for os aktieanalytikere at vurdere Ementor-aktien, fordi den er så afhængig af produktsalget. Jeg hører selv til blandt dem, der har et lavt prismål for aktien. Jeg mener den er alt for højt prissat i øjeblikket,« siger analytikeren Petter Sagfossen fra det noske børsmæglerselskab Pareto.

Som et eksempel på, hvad Sagfossen betegner som en følelseseladet pris på Ementor-aktien, nævner han, at aktien steg med 20 procent efter at Ementor præsenterede selskabets nye ledelse.

»Jeg tror at sammenlægningen af Ementor-aktier, som betyder en højere pris på den enkelte aktie, måske kan være med til at forhindre så store udsving,« siger Sagfossen.

Pareto-analytikeren er i øvrigt positiv overfor fusionen mellem Ementor og Topnordic, hvilket har betydet at Ib Kunøe er kommet ind som ny storaktionær.

»Han har jo en fortid, hvor han har vist, at han kan tjene penge. Jeg er også meget positiv overfor koncernchefen Jo Lunders ledelse,« siger Sagfossen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job