Artikel top billede

Fujitsu: Vi har fyret 24 mand

Rygterne om en større fyringsrunde hos Fujitsu talte sandt. 24 ansatte er sendt på gaden. Fyringerne rammer bredt i hele organisationen.

Omkostningstilpasning er ifølge nordisk direktør Sten Mortensen kodeordet for en fyringsrunde, som har kostet 24 medarbejdere jobbet i producenten Fujitsu danske afdeling.

»Vi har gennemført 24 afskedigelser, som rammer på alle niveauer og for alle funktioner. Der er tale om en nødvendig omkostningstilpasning,« lyder den ordknappe kommentar fra Fujitsu-direktøren.

Han ønsker ikke at fortælle, hvor længe fyringerne har været undervejs, eller hvordan det vil påvirke forretningsgangene hos Fujitsu.

Der har gennem længere tid være forlydender om, at Fujitsus resultater i Danmark har været dårlige. For knap en måned siden fratrådte den danske direktør Hans Iakob Estrup meget pludseligt sin post. Siden da har Fujitsu annonceret at man henter Peter Krogsgaard ind som ny dansk direktør. Han starter i sit nye job 1. juni og kommer fra Telia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere