Cognos scorer på Business Intelligence

Med en pæn vækst på 15 procent i omsætningen har Cognos overgået IDCs forventninger til markedet. Det øgede salg har dryppet på forhandlerne, oplyser Cognos direktør.

Det kører på skinner for amerikanske Cognos, der leverer software til intelligent rapportering (Business Intelligence).

Firmaet, der netop er kommet med et globalt regnskab for koncernen, oplevede i fjerde kvartal i år en vækst i licenssalget på 26 procent i forhold til samme kvartal året før - og en samtidig vækst på 40 procent i nettoresultatet.

Cognos' danske direktør Arne Jørgensen oplyser, at firmaet også i Danmark vokser og vinder terræn på bekostning af konkurrenterne. Det danske kontor, der i 2003 omsatte for 17 millioner kroner, vil i året 2004/2005, der slutter til marts, have solgt for 15 procent mere. Arne Jørgensen forventer mindst en lignende vækst for 2005/2006-året.

"Der er virkelig sket en forandring i markedet, kan vi mærke. Det er ikke længere Business Objects og SAS Institute vi møder ude hos kunderne. Kunderne ender typisk med at stå over for at vælge os eller en billigere løsning som Microsoft," siger Arne Jørgensen.

Han mener, at fortjenesten ligger i Cognos' egen evne til at manifestatere sin teknologi i markedet, samt i firmaets partnerstrategi, hvor der sælges gennem systemintegratorer som EDB-Gruppen, Know IT House og Tectura samt de større produktuafhængige revisionshuse.

"Vi har en partnerstrategi, hvor de fleste af vores parterere opererer i midtmarkedet og vi betjener selv de cirka 75 største danske kunder," siger Arne Jørgensen.

Cognos' software, der passer med de fleste gængse økonomisystemer og databaser, skal også til at satse på volumensalg - og i øjeblikket er Cognos Danmark ved at indgå en række OEM-aftaler med distributører og forhandlere herhjemme.

Der er ikke noget helt klart billede af, hvordan markedsandelene fordeler sig på de forskellige aktører i markedet.

Analytikere og branchefolk er nemlig ikke helt enige om, hvordan man inddeler markedet for analyse og rapporteringsværktøjer. IDC opererer med to kategorier : Analytic Applications og Business Intelligence.

Markedet i Norden vil for de analytiske applikationers vedkommende vokse med 11 procent i 2005 og BI vil vokse med 5,8 procent, spår IDC.

Analysehuset mener, at følgende firmaer er førende i Europa når det gælder Business Intelligence: Business Objects, SAS, Cognos, SAP og Hyperion

Og når det gælder Analytical Applications: SAP, Hyperion, SAS, Fair Isaac og Siebel.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S