Lector får intranetordre

Miljøministeriet skal have nyt intranet til to millioner kroner.

Leverandør af intranet, Lector ApS, har fået en ordre på levering og implementering af nyt intranet til Miljøministeriet til to millioner kroner. Intranettet skal bruges af 3.000 brugere under ministeriet og er baseret på Microsoft Sharepoint Server. De små 45 ansatte i Charlottenlund ved København har ifølge administerende direktør Kim Palvig vundet ordren, fordi Lector ikke behandler offentlige kunder anderledes end private. Tværtimod er de offentlige indkøbere blevet dramatisk bedre i forhold til tidligere.
»Vi behandler de offentlige kunder som nogle, der har et forretningsmæssigt behov. Offentlige kunder er de sidste to-tre år blevet betydelig dygtigere som professionelle it-indkøbere,« siger Kim Palvig.

Han kom ind i virksomheden i 2003 med en erfaring fra CSC. Dengang var Lector en ung arme og ben-virksomhed, der solgte konsulenttimer med en omsætning på ni millioner kroner. Siden han kom til som administerende direktør, har han vendt virksomheden fra konsulenthus mod udviklingshus, der i 2007 fik en omsætning lige under 30 millioner.

»Vi er 90 procent henne mod at være et softwareprodukthus med support- og udrulningsafdeling. I øjblikket er 25 procent af vores omsætning fra produkter. Den andel er stærkt stigende,« siger Kim Palvig.

De sidste to et halvt år har Lector haft tre standardprodukter på hylden indenfor sagshåndtering, ESDH og backupstyring. Det giver nogle udfordringer, som Lector skal styre.

»Det er svært at holde alle tre produkter i luften, så vi ikke kommer til at give et commitment, hvor man ustruktureret skal løse ildebrande for kunderne,« siger Kim Palvig, Lector.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland