Apple AdMobber Google

Apple sætter en prop i det annoncehul, som kunne gøre Googles satsning på AdMob til en lukarativ forretning.

Apple er i krigshumør i øjeblikket. Først gik æble-producenten i clinch med Adobe på grund af Flash, og nu lader det til, at Apple er på vej i nærkamp med Google. Slagmarken er reklamer på mobiltelefoner.

Her har parterne tidligere krydset klinger, da begge firmaer viste interesse for firmaet AdMob, som har fundet en god metode til at lægge reklamer på mobile hjemmesider og i apps. Google endte med at købe AdMob for et milliardbeløb.

Og det er stadig AdMob striden handler om. Ifølge flere medier har Apple ændret sine betingelser, så firmaet kan holde Googles reklameplatform ude i kulden og væk fra det lukrative reklamemarked, som iPhone er blevet.

Engadget tolker små ændringer i Apples betingelser i det nye styresystem, iOS4, som en måde at spænde ben for Google. Hvis tolkningen af betingelserne er korrekte, så betyder det, at AdMob ikke får adgang til statistik og analyser for de reklamer, som de indlejrer i iPhone apps. Det vil gøre reklamerne næsten ubrugelige for annoncører. Netop iPhone er ellers hurtigt blevet AdMobs største reklamemarked.

Apple har ikke bekræftet tolkningen af deres ændrede betingelser.

Men da Apple i denne uge præsenterede iPhone 4, var der en anden lille drillende kommentar til Google: Apple giver i fremtiden iPhone-ejere mulighed for at fravælge Google som søgemaskine og anvende Bing eller Yahoo i stedet.

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S