Ib Kunøe overtager Columbus

Med en ejerandel på 33,14 procent og tre fjerdedele af stemmerne bliver Ib Kunøes Consolidated Holding største aktionær i Columbus IT Partner.

Den stenrige forretningsmand Ib Kunøe, der i forvejen ejer Danmarks største it-forhandler, Topnordic, har købt 1/3 af aktierne og afgivet løfte om tilførsel af 76 millioner kroner til den skrantende Microsoft-partner Columbus IT.

Firmaet, der længe har lidt af økonomiske problemer og som gennem det seneste år har været forsøgt solgt af ejerne, Nordea og stifteren Michael Gaardboe, får med det samme styrket sin likviditet med 34 millioner kroner.

»Det er det rigtige tidspunkt at købe på, ERP-markedet er voksende. Og hvis man skal i seng med nogen, så er Microsoft de bedste,« siger Ib Kunøe.

Columbus tilføres mindst 76 millioner kroner ved en fortegningsretsemission i forholdet 3:2. hvilket vil sige, at tre eksisterende aktier giver ret til tegning af to nye.

Til gengæld indrømmes Consolidated Holding med betyrelsesformand Ib Kunøe afgørende indflydelse på selskabets drift. En stemmeretsaftale mellem ham og de to ejere Nordea og stifteren Michael Gaardboe overfører 76 % af stemmerne til Consolidated Holding.

"Jeg kan jo godt lide at bestemme," forklarer Kunøe overfor CRN.

Ib Kunøe, der er blandt landets 50 rigeste personer, oplyser videre, at han længe har fulgt Columbus IT. Han mener, at firmaet med sine 8-900 medarbejdere og kontorer i 40 lande grundlæggende har en sund forretning.

»Men firmaet har brug for at få fokus væk fra sine pengeproblemer for at kunne koncentrere sig om forretningen,« siger Ib Kunøe til CRN.

Han peger på, at netop de økonomiske problemer har været en hindring for frit at kunne drive forretningen hos Columbus IT.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec