Actebis overlevede SAP med reduceret overskud og milliardomsætning

(Opdateret)Omsætningen steg 21 procent til 4,5 milliarder kroner mens overskuddet faldt til 14 millioner kroner i et år, hvor Actebis havde fokus på at indføre et nyt SAP-system. Torben Qvist er tilfreds med resultatet

Actebis kom ud af 2007 med et overskud på 14 millioner kroner før skat. Det er kun en tredjedel af bundlinjetallet året før, hvor overskuddet blev på 46 millioner kroner.

På trods af det lavere overskud syntes administrerende direktør Torben Qvist Rasmussen, at 2007 er tilfredsstillende i betragtning af at året blev domineret af, at Actebis indførte et nyt SAP-system. Selv om systemet endnu ikke er indført i alle hjørner af Actebis, siger Torben Qvist Rasmussen, at han er »meget glad« den måde systemet er blevet implementeret.

»Indførelsen af SAP har taget uhyggelig meget tid, som vi har taget fra processer i markedet. Med vores SAP-system kan vi få mere igennem forrentningen med samme antal medarbejdere. Fremover bliver vi mere synlige overfor både kunder og leverandører,« siger Torben Qvist Rasmussen.

Omsætningsvæksten blev kun på 21 procent imod tidligere års vækstrater, der var op til 46 procent. Men det bekymrer ikke Torben Qvist Rasmussen, der siger, at med en omsætning på 4,5 milliarder kroner er det svært at vokse hurtigere på det danske marked.

»I absolutte tal er vores omsætning steget med 800 millioner kroner på et år. Vi fylder så meget på det danske marked, at det er svært at fortsætte den procentvise vækst,« siger Actebisdirektøren.

I øjeblikket er der 270 ansatte i Actebis og Torben Qvist Rasmussen tror, at antallet indenfor det næste år vil stige til 300 medarbejdere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen