1.000 kunder i kø til Computercity

Roskildeforhandler er ikke nervøs ved udsigten til en Computercity i byen, selvom kunderne stod i kø hele natten foran computervarehuset

Butikschef Neset Köse fra Dataworld i Roskilde siger, at han ikke er nervøs over at Computercity i går åbnede sit nye computervarehus kun 500 meter fra hans butik. Selvom hans kunder har bemærket, at Computercity er kommet til byen, har han ikke oplevet nogen ændring.

»Vi havde lidt flere kunder i går end normalt,« siger Neset Köse.

Der var ellers en lang kø af kunder foran Computercity da butikken åbnede. Ifølge Dagbladet Roskilde var der ved åbningen en kø på omkring 1.000 mennesker tirsdag morgen. Nogle havde endda tilbragt natten foran butikken i forventning om at få et af de annoncerede åbningstilbud.

Da dørene åbnede varede det to timer at få alle kunder ind i butikken, hvorefter kunderne måtte stå i kø i yderligere to timer for at handle, siger Computercitys chef for de danske butikker, Lasse Schneider til Dagbladet Roskilde.

Hos Dataworld siger Neset Köse, at han i modsætning til Computercity tilbyder kunderne et bredere sortiment af især computerkomponenter, samt at han og de fire andre ansatte i butikken desuden kan håndbygge en computer til kunden. De fleste computere, der bliver solgt fra Dataworld er bygget i butikken, og det kan Computercity ikke konkurrere med.

»Vi er ikke bange, fordi Computercity er åbnet. Det rører os ikke,« siger Dataworlds butikschef.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)