TDC vil telefonmodemet til livs

TDC forsøger nu at få den halve million husstande der stadig bruger telefonmodem til at skifte til forbrugsafregnet bredbånd.

Modembrugerne skal lokkes til at skifte til bredbånd med et nyt forbrugsafregnet abonnement hos TDC, hvor ekstraudgiften i forhold til modem er helt nede på 9 kroner om måneden. Der er stadig omkring 500.000 husstande i Danmark, der benytter et traditionelt telefonmodem til internet-adgang.

Det er typisk internetbrugere med meget lavt forbrug, som ikke ønsker at betale adskillige hundrede kroner om måneden for bredbånd.

»Mange af dem, der stadig bruger telefonmodem, er det, vi kalder livsnydere. De har været på nettet i flere år, og selv om der er mange fordele ved bredbånd, har de været tilbageholdende med at skifte, fordi de har fundet det lidt dyrt i forhold til deres behov. Vi tror, vi har fundet en løsning, som passer dem perfekt,« siger direktør Gert Rieder, TDC Privat.

Kunderne skal betale 49 kroner om måneden for det nye bredbåndsprodukt, men samtidig indfører TDC fra den 1. oktober en rabat på 40 kroner om måneden for kunder, der både har telefon og bredbånd hos selskabet. Nettoudgiften kommer dermed ned på 9 kroner om måneden.

Samtidig skal der betales 99 øre per megabyte i forbrugsafgift med et prisloft på 299 kroner inkl. abonnement.

»Om det nu samlet set blive lidt dyrere eller lidt billigere for kunden at skifte til bredbånd, afhænger af den enkeltes forbrug. Til gengæld kan vi love, at kunderne vil få et klart bedre produkt, hvor man er på nettet med det samme og kan tale i telefon samtidig med, at man surfer,« siger Gert Rieder.

Hastigheden ligger på 160 kbit/s for download og 128 kbit/s for upload. Det er mere end dobbelt så hurtigt som et typisk 56 kbit/s modem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job