Computercitys koncerndirektør kidnappet

Fabian Bengtsson, der er koncernchef for svenske Siba, som også driver Computercity-kæden, blev kidnappet da han var på vej til arbejde i Göteborg i mandags. I går fandt politiet hans bil.

Ifølge svenske medier oplyser det svenske politi kun, at 32-årige Fabian Bengtsson er kidnappet, og at den seneste kendte kontakt er en SMS sendt fra Fabian Bengtsson tlefon til hans far klokken 10.37 mandag formiddag. Angiveligt skulle det af den sendte SMS fremgå, at Fabian Bengtsson befandt sig i fangenskab.

Blandt andet formiddagsbladet Expressen skriver yderligere, at der er blevet hævet store beløb på Fabian Bengtssons kontokort, men angiveligt ikke af ham selv, skulle det fremgå af videooptagelser.

Med 51 forretninger i Norge, Sverige og Danmark er Siba et af nordens største detailkæder indenfor computer og forbrugerelektronik. 32-årige Fabian Bengtsson er koncernchef og arbejder på hovedkontoret, der netop ligger i Göteborg, hvor kidnapningen har fundet sted.

Medieinterssen for kidnapningen har været så stor, at Siba har følt behov for at opfordre de svenske medier til at vise hensyn i deres dækning af sagen.

»Når det kommer så vidt, at medierne lejer helikoptere for at overvåge familiens villa, så er grænsen aldeles overskredet,« udtaler Johanna Euren, der er informationsansvarlig for Siba.

Også den svenske itkanal er dybt berørt over bortførelsen. Ifølge det svenske kanalblad, Itbranschen, er den svenske itkanal nærmest gået i chok over kidnapningen.

Mange branchefolk kommer med sympatitilkendegivelser til bladet. Ingen mener dog, at kidnapningen umiddelbart kan skyldes at Bengsson netop arbejder indenfor it. Snarere bliver der peget på forråelsen af det svenske samfund, som en mulig faktor.

Ifølge de svenske medier, har politiet nu totalt mørkelagt sagen, af hensyn til den videre efterforskning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S