Producenter tager ansvar for tomme tonerpatroner

Flere printerproducent slutter sig til gruppen af virksomheder, der indsamler brugte tonerpatroner fra kunderne. Tendens at tage ansvar for produktet fra vugge til grav.

Endnu en printerproducent, Lexmark går nu på genbrugsvognen og indsamler tomme tonerpatroner fra deres kunder. 120 printerforhandlere samt suppliers modtager i dag en opfordring til at deltage i genbrugsprogrammet. Sammen med opfordringen får forhandlerene en pakke blomsterfrø, en urtepotten og en pose jord.

Hermed følger Lexmark efter Canon, Oki og Hewlett-Packard, der alle i en årrække har indsamlet tonerpatroner fra deres kunder. Og flere producenter følger med. Foruden Lexmark, vil Epson i løbet af sommeren præsentere et genbrugsprogram.

På CBS, Handelshøjskolen i København har lektor, ph.d. Erik Højbjerg forsket i samspillet mellem miljø og marked. Han er er ph.d. i markedsorienteret miljøpolitik og fremhæver it-branchen, hvor det er et krav for kunderne, at tage et vugge-til-grav ansvar for produktet. Han fortæller, at flere og flere virksomheder slår sig op på en grøn profil og også kan tjene penge på det.

»Virksomheders indsamling af de brugte produkter er en generel tendens. Forskningen sandsynliggør, at virksomhederne kan tjene rimelig mange penge på at genbruge produkterne efter kunderne har brugt produktet,« siger Erik Højbjerg fra CBS.









Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere