Danske Bank har brugt 1,5 milliard på it.

Opkøbet af to irske banker gav en it-udskrivning på halvanden milliard kroner.

En stor del af it-systemet skulle bygges op fra bunden i Danske Banks tilkøbte irske selskaber, siger vicedirektør og ansvarlig for udvikling og IT i Danske Bank, Peter Schleidt.

Han oplyser, at købet i 2004 af de to banker, Northern Bank og National Irish Bank i alt kostede omkring 11 milliarder kroner. Heraf blev omkring halvanden milliard brugt på at integrere bankerne.

Det fremgår af de bankansattes blad, Finans i dag.

»Udfordringerne var store, da de to irske banker skulle integreres. Først og fremmest var det banker med en noget anden bankkultur. Der var stort set ingen, der brugte pc, der var nogle nye myndighedskrav, der skulle overholdes, og så skulle der arbejdes på to nye finansielle infrastrukturer«, siger Peter Schleidt til Finans.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S