D-Link vil have et større firewall-marked

Netværksleverandøren D-Link indgår nu samarbejde med svenske Clavister på firewall-området. D-Link er i dag stærke på switche til for små og mellemstore virksomheder, og denne succes forsøges nu overført til firewall-markedet ved at implementere den svenske sikkerhedsleverandørs teknologi.

»Stærk vækst forudsiges på markedet for sikkerhedsprodukter, og firewalls har længe været en del af vores produktsortiment. Nu vælger vi at fokusere på dette markedssegment. Samarbejdet med Clavister betyder, at vi vil være i stand til at tilbyde vores kunder en komplet ny generation af firewall-produkter, der bygger på Clavisters pris-vindende og påvist nyskabende teknologi, og det til yderst konkurrencedygtige priser. Det bliver særdeles rart at påbegynde et samarbejde med et svensk firma på dette område,« siger Jesper Dauw, country manager for D-Link Danmark.

At valget faldt på Clavister skyldes fortrinsvis virksomhedens ekspertise og unikke basisteknologi, der har mange fordele i forhold til tilsvarende produkter fra andre leverandører, lyder argumenterne fra D-Link, som har hovedsæde i Taiwan.

Samarbejdet med Clavister skal give D-Link mulighed for på længere sigt at være i stand til at tilbyde løsninger, som er interessante for store virksomheder og organisationer med komplekse sikkerhedsbehov - et område, hvor D-Link ikke i dag står særlig stærkt. Clavister udvikler blandt andet firewalls med teknologi på carrier-niveau, og produkterne sælges både under eget »brand« og gennem OEM-partnere.

De første produkter bliver lanceret nu i januar. Der bliver til at begynde med tale om to produkter, DFL-700, som er rettet mod små og mellemstore virksomheder, samt DFL-1100, der retter sig mod større virksomheder og organisationer, oplyses det.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job