Office XP til 90.000 folkeskolelærere

Der venter landets folkeskolelærere en tidlig julegave, når de i dag, torsdag, modtager fagbladet Folkeskolen. Med bladet er nemlig et eksemplar af Microsofts kontorpakke Office XP. Det skriver IT-avisen ComON. I alt 90.000 folkeskolelærer kan efter en hård skoledag se frem til den lille gave, hvis afsender er Microsoft Danmark.

»Vi ville gerne gøre noget, der kunne gavne en masse. Hvis vi kan opgradere lærerne i landets skoler vil det være positivt for både dem, børnene og os. Lærerne er dem, der påvirker de fremtidige generationer, og det er derfor essentielt for os at gøre dem fortrolige med IT,« siger Microsoft Danmarks direktør Klaus Holse Andersen og tilføjer:

»Lærerne, der i forvejen får en lav løn, skal ellers ud og købe programmerne af egen lomme.«

Ideen opstod for et år siden og oprindeligt var det meningen, at uddelingen skulle være foregået i samarbejde med undervisningsministeriet. Men der gik politik i sagen, og Microsoft valgte derfor at tage til kontakt til Danmarks Lærerforening og distribuerer kontorpakken via foreningens blad, Folkeskolen.

I USA står Microsoft bag lignende initiativer med støtte til underbemidlede skoler, ligesom Rigshospitalets børnekræftafdeling er udrustet med virksomhedens spillekonsol, Xbox.

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job