Kvinder skal redde it-kanalen

De europæiske it-virksomheder mangler omkring 300.000 kvalificerede personer. EU satser nu på at få flere kvinder til at vælge en karriere i it-faget.

Den skæve kønsfordeling i it-branchen og den udbredte mangel på kvalificerede medarbejdere har fået EU til at starte en nyt initiativ, der skal tiltrække kvinder til it-faget.

»Kom ud af mørket og grib it-chancen« lød EU-Kommissionens opfordring til kvinderne på en konference, som blev afholdt i går inden den internationale kvindedag, der finder sted den 8. marts i Bruxelles.

Der mangler omkring 300.000 kvalificerede personer i den europæiske it-branche, som ellers bidrager til en fjerdedel af EU's samlede vækst.

»Det er uacceptabelt, at der i Europa mangler kvalificeret IKT-personale. Hvis manglen på dataloger og ingeniører ikke afhjælpes, vil det i sidste instans svække Europas økonomiske vækst, og Europa risikerer at tabe terræn i forhold til de asiatiske konkurrenter,« sagde EU-kommissær Viviane Reding.

Antallet af færdiguddannede ingeniører i EU er steget fra 150.965 i 1998 til 320.950 i 2004, men den årlige vækstrate er faldet fra 60 pct. i 1998 til 10 pct. i 2004. I USA er procentsatsen af førsteårsstuderende, der anfører datalogi/datamatik som deres foretrukne hovedfag, faldet fra næsten 4 pct. til 1 pct., det laveste tal for faget siden 1977.

I nogle lande som Østrig, Portugal og Polen er antallet af kvindelige dataloger faldet drastisk fra 1998 til 2005, og andelen af kvindelige ingeniører i hele EU var kun på 19 pct. i 2004.

»Vi må bekæmpe de udbredte stereotype opfattelser, der beskriver en IKT-karriere som kedelig og for teknisk for kvinder, og i stedet opfordre kvinder til at slå igennem i denne spændende, innovative og mangestrengede sektor,« siger Viviane Reding.

Hun vil sammen med industrien igangsætte en »europæisk kodeks for bedste praksis for kvinder i IKT«. EU startede allerede for to år siden et pilotprojekt kaldet »følordningstiltaget«, der tilbyder yngre kvinder oplevelsen at ledsage en kvindelig topleder, der arbejder i it-sektoren, i løbet af en typisk arbejdsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere