Kvinder skal redde it-kanalen

De europæiske it-virksomheder mangler omkring 300.000 kvalificerede personer. EU satser nu på at få flere kvinder til at vælge en karriere i it-faget.

Den skæve kønsfordeling i it-branchen og den udbredte mangel på kvalificerede medarbejdere har fået EU til at starte en nyt initiativ, der skal tiltrække kvinder til it-faget.

»Kom ud af mørket og grib it-chancen« lød EU-Kommissionens opfordring til kvinderne på en konference, som blev afholdt i går inden den internationale kvindedag, der finder sted den 8. marts i Bruxelles.

Der mangler omkring 300.000 kvalificerede personer i den europæiske it-branche, som ellers bidrager til en fjerdedel af EU's samlede vækst.

»Det er uacceptabelt, at der i Europa mangler kvalificeret IKT-personale. Hvis manglen på dataloger og ingeniører ikke afhjælpes, vil det i sidste instans svække Europas økonomiske vækst, og Europa risikerer at tabe terræn i forhold til de asiatiske konkurrenter,« sagde EU-kommissær Viviane Reding.

Antallet af færdiguddannede ingeniører i EU er steget fra 150.965 i 1998 til 320.950 i 2004, men den årlige vækstrate er faldet fra 60 pct. i 1998 til 10 pct. i 2004. I USA er procentsatsen af førsteårsstuderende, der anfører datalogi/datamatik som deres foretrukne hovedfag, faldet fra næsten 4 pct. til 1 pct., det laveste tal for faget siden 1977.

I nogle lande som Østrig, Portugal og Polen er antallet af kvindelige dataloger faldet drastisk fra 1998 til 2005, og andelen af kvindelige ingeniører i hele EU var kun på 19 pct. i 2004.

»Vi må bekæmpe de udbredte stereotype opfattelser, der beskriver en IKT-karriere som kedelig og for teknisk for kvinder, og i stedet opfordre kvinder til at slå igennem i denne spændende, innovative og mangestrengede sektor,« siger Viviane Reding.

Hun vil sammen med industrien igangsætte en »europæisk kodeks for bedste praksis for kvinder i IKT«. EU startede allerede for to år siden et pilotprojekt kaldet »følordningstiltaget«, der tilbyder yngre kvinder oplevelsen at ledsage en kvindelig topleder, der arbejder i it-sektoren, i løbet af en typisk arbejdsdag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job