Flash RAM falder 25 procent i pris

Et overophedet og fyldt marked for Flash-baseret hukommelse betyder, at prisen på de små chips kan falde med 25 procent i løbet af få måneder.

Hynix, verdens tredje-største producent af Flash-baseret RAM, mener, at markedet kan tvinge prisen på de små memorychips ned med 25 procent.

Sådan lyder det fra eksperter i Hynix, som selv er den tredje-største producent i verden af de små lagringsenheder, der blandt andet sidder i kameraer og MP3-afspilleres memory cards.

Samsung sidder på 50,4 procent af markedet, Toshiba på 19 og Hynix på 16,8 procent, hvilket gør firmaet til det tredje-største i verden. Og nu frygter eksperter i sydkoreanske Hynix, at prisen på de små chips ved udgangen af 2006 er halveret i forhold til nu.

Hynix bør da næppe frygte for sin eksistens på grund af lavere priser hos forbrugerne. I 2005 steg salget af Flash-baserede enheder med 65 procent i forhold til 2004, til i alt 10,9 milliarder dollar, svarende til 66,7 milliarder kroner.

Det er specielt enheder som Apple's iPod Nano, digitale kameraer og mobiltelefoner med hukommelseskort, der spreder et stigende antal af de små chips rundt i verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura