Flash RAM falder 25 procent i pris

Et overophedet og fyldt marked for Flash-baseret hukommelse betyder, at prisen på de små chips kan falde med 25 procent i løbet af få måneder.

Hynix, verdens tredje-største producent af Flash-baseret RAM, mener, at markedet kan tvinge prisen på de små memorychips ned med 25 procent.

Sådan lyder det fra eksperter i Hynix, som selv er den tredje-største producent i verden af de små lagringsenheder, der blandt andet sidder i kameraer og MP3-afspilleres memory cards.

Samsung sidder på 50,4 procent af markedet, Toshiba på 19 og Hynix på 16,8 procent, hvilket gør firmaet til det tredje-største i verden. Og nu frygter eksperter i sydkoreanske Hynix, at prisen på de små chips ved udgangen af 2006 er halveret i forhold til nu.

Hynix bør da næppe frygte for sin eksistens på grund af lavere priser hos forbrugerne. I 2005 steg salget af Flash-baserede enheder med 65 procent i forhold til 2004, til i alt 10,9 milliarder dollar, svarende til 66,7 milliarder kroner.

Det er specielt enheder som Apple's iPod Nano, digitale kameraer og mobiltelefoner med hukommelseskort, der spreder et stigende antal af de små chips rundt i verden.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse