Columbus får stor ordre sammen med konkurrent

Radio/tv-forhandlere i 2tal-kæden skal fremover køre på et detailsystem leveret af Columbus IT Partner. Udrulningen af det nye Axapta-baserede økonomisystem, Retail Suite, står Montes Datasystemer i Hjørring for.

Normalt er Columbus IT Partner og Montes Datasystemer konkurrenter. Begge sælger nemlig Microsoft Business Solutions' løsninger. Men her har de to Microsoft-partnere imidlertid fundet et fælles fodslag for at sikre 2tal økonomisystemet, der skal styre 138 butikker fordelt over hele landet.

»Det er første gang, at vores løsninger sælges af en anden dansk Microsoft Business Solutions Partner. I udlandet har vi oplevet det flere gange,« konstaterer administrerende direktør Steen Hagengaard, Columbus IT Partner.

»Aftalen med Montes Datasystemer åbner for interessante perspektiver i fremtiden, og den placerer Columbus IT Partner i en rolle, som vi bestemt ikke har noget imod - nemlig som den IT-leverandør der sikrer de rigtige løsninger til virksomhederne, uanset om det er vores egne eller andres kunder. Vi tager Montes' og 2tals valg af Columbus Retail Suite som et bevis på, at vi har markedets bedste økonomiløsninger til detailhandelen,« tilføjer han.

Ifølge direktør Jens E. Nielsen fra Montes Datasystemertog man et grundigt kig på markedets forskellige Axapta-baserede detailhandelsløsninger, inden man valgte Columbus Retail Suite. At man fandt den hos en konkurrent, betyder ikke noget, siger han.

»Columbus Retail Suite passer perfekt til de særlige krav og behov, radio/tv faghandelen har. De tilretninger i form af nye moduler og så videre, der er nødvendige, foretager vi for 2tal kæden,« siger Jens E. Nielsen.

Montes Datasystemer står ikke kun for implementeringen af det nye økonomisystem, men har også ansvaret for den centrale drift af servere og et landsdækkende VPN-baseret netværk via internet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere