Vitalis: Dårligste tal i min tid

Selv uden de negative konsekvenser af HP-krigen kommer Tech Datas endnu ikke offentliggjorte 2005/06-regnskab for Danmark til at vise et betragteligt underskud.

»Jeg er bestemt ikke glad for det. Det bliver det dårligste regnskab i al den tid jeg har været direktør,« siger Hans Vitalis, administrerende direktør for det danske selskab.

Han ønsker ikke at oplyse nærmere tal men fortæller, at de negative virkninger af HP-krigen, hvor flere af de store distributører solgte med tab for at sikre sig HP-kontrakten, ikke kommer til at optræde i regnskabet.

»HP-krigen blev først for alvor blodig i løbet af dette forår efter udløbet af vores regnskabsår den 31. januar,« siger Vitalis.

Adspurgt, om han tror, Tech Data vil kunne hente det ind, man tabte på HP-krigen, svarer han:

»Det bliver svært. Konkurrencen er der jo stadigvæk."

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S