50 år er ingen alder for Actebis-chefer

Dobbelt 50-års fødselsdag hos Actebis' Torben Qvist og Ole Eklund blev fejret i solskin.

Et halvt hundrede gæster havde i går, onsdag taget turen til Actebis i Høje Taastrup ved København for at hilse på det dobbelte fødsesdagspar, Ole Eklund og Torben Qvist.

De to direktører fejrede hver deres 50-års fødselsdag med en fælles reception, hvor de to Actebis-ledere tog imod gæsterne under en skyfri himmel.

Her stod gæsterne small talkede og udvekslede nyheder fra it-branchen, mens de nippede til vin og pindemadder.

Fødselarerne har en i årrække haft kontakt til hinanden i forskellige virksomheder, blandt andet for ti år siden, da Torben Qvist var direktør for Tech Data og Ole Eklund blev udnævnt direktør for Ingram Micro.

I marts i år kom de to tættere på hinanden i et makkerskab, hvor Ole Eklund forlod Avnet til fordel for en stilling som nordisk salgsdirektør i Actebis under Torben Qvist.

Torben Qvist startede i it-branchen for 26 år siden og er ikke betænkelig ved at tage fat i de nye opgaver, som fremtiden vil bringe.

»Det er først nu, det bliver rigtigt sjovt,« siger Torben Qvist om det første halve århundrede.

Læs historien om et makkerpar i dansk it-distribution i CRN nummer 11, der udkom 28. maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg