Briterne gider ikke betale for iPhone

Briterne er ikke villige til at betale den fulde pris for en iPhone. Ifølge en ny undersøgelse er den for dyr efter briternes smag.

En nye undersøgelse af briternes juleindkøbsvaner viser, at et flertal af briterne mener iPhone er for dyr i Storbritannien.

Ifølge analysefirmaet GfK NOP ville hele 46 procent af respondenterne slet ikke overveje iPhone, alene udfra prisen på 269 pund. Undersøgelsen viser også at 26 procent er interesseret i iPhone, men ikke føler de kan retfærdiggøre købet af mobilen til prisen.

Fem procent overvejer en anden mobil end iPhone, otte procent kan overhovedet ikke lide iPhone, mens circa tolv procent slet ikke ved hvad iPhone er.

Sølle to procent overvejer at købe iPhone denne jul.

»Det her marked (Det britiske, red.) er et stærkt konkurrencepræget marked og mobilproducenterne nyder godt af en stor mærke-loyalitet. Apple har med sikkerhed behov for mere end bare cutting-edge design, for at penetrere dette marked, og de skal arbejde langt hårdere i UK end de gjorde i USA«, siger GfK NOP's Richard Jameson til Electronista.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere